0,69 zł Netto
Jakie żarówki LED? Oto tekst, który pomoże Ci wybrać!
Każde źródło światła prędzej czy później musi przestać działać. Jesteśmy wtedy zmuszeni dokonać jego wymiany. Czy w przypadku żarówek halogenowych proces ten jest trudny i wymaga specjalnego przygotowania? Dowiesz się tego z naszego tekstu!
Kupuj odpowiedzialnie
Wymiana każdego źródła światła wymaga przestrzegania pewnych ogólnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy odciąć zasilanie danej lampy lub oprawki, by uniemożliwić przypadkowe porażenie prądem. Drugą, szczególnie ważną w przypadku halogenów zasadą jest poczekanie, aż żarówka ostygnie. Żarówki tego rodzaju rozgrzewają się bowiem do bardzo wysokich temperatur i bardzo łatwo można się w taki sposób oparzyć. Kolejną ważną kwestia związana z wymianą oświetlenia w suficie czy lampach wiszących jest zapewnienie sobie odpowiednio stabilnej drabiny czy chociażby solidnego krzesła. Na koniec warto też dodać, że sposób wyjmowania i wkładania żarówek halogenowych zależy głównie od używanego gniazda czy gwintu.


Wyjmowanie zepsutej żarówki halogenowej w zasadzie jest prostsze niż jej wkładanie. W przypadku klasycznych gwintów wystarczy je bowiem wykręcić. Gdy produkt używa gniazda GU10 (sprawdź, co to takiego tutaj)niezbędne jest jej przekręcenie lekko w lewo i pociągnięcie do siebie, w przypadku halogenów wciskanych trzeba będzie z kolei „odpiąć” często spotykane druciane zabezpieczenia i następnie wyciągnąć żarówkę. W sytuacji, gdy nie mamy jak chwycić halogenu – gdy jest np. zbyt mocno schowany w suficie, warto użyć specjalnych przyssawek, które pozwolą na bezproblemowe usunięcie zepsutej żarówki.
Jak więc widać, usuwanie zużytej żarówki halogenowej jest bardzo łatwe. Nieco trudniejszy jest montaż nowego produktu, gdyż trzeba uważać, by go przypadkiem nie zatłuścić. Dotknięcie szklanej obudowy halogenu palcami czy tłustym narzędziem może bowiem doprowadzić do szybkiego uszkodzenia żarówki czy nawet jej wybuchu. Wynika to z różnic temperatur czystego szkła obudowy względem powierzchni natłuszczonej. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wymienianie halogenów w czystych rękawiczkach czy też za pomocą odpowiedniej przyssawki. Poza tym sam proces instalacji nowej żarówki halogenowej jest rzecz jasna odwrotnością jej usuwania – dla gwintów E27 i E14 będzie to wkręcenie, w przypadku GU10 włożenie i obrócenie w prawo, a gdy mamy do czynienia z produktami wciskanymi – po prostu włożenie i zabezpieczenie odginanymi drucikami.

